زابل

Zabol

درباره شهر

شهر زابل دارای جاذبه های تاریخی بسیاری می باشد که یکی از بینظیر ترین آن شهر سوخته و داستانهای آن می باشد 

شهر سوخته، یکی از عجایب دنیای باستان، نمونه ای بی نظیر از اولین، بزرگترین و پیشرفته ترین تأسیسات شهری جنوب شرقی ایران، در مسیر رودخانه هیرمند تا دریاچه هامون بنا شده بود.

شهر سوخته و تمدن آن با بیش از 5000 سال قدمت به عنوان یک مرکز علمی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، محوطه ای باستانی در عصر برنز بوده است.

تاسیس در اینجا از 3200 قبل از میلاد آغاز شد و باستان شناسان آثاری از چهار مرحله از زندگی تا 1800 قبل از میلاد یافتند.

شهر سوخته از پنج بخش شامل منطقه مسکونی در شمال شرقی شهر تشکیل شده است. قسمت مرکزی؛ منطقه صنعتی؛ آثار تاریخی؛ و گورستان؛ همه به صورت مجموعه ای از تپه های متوالی و متصل قابل مشاهده هستند.

یافته های باستان شناسی بسیار متنوع زیر در این شهر حاکی از وجود تمدنی غنی و قدرتمند در این شهر است: کاخ سوختا، خانه های به اصطلاح پلکانی، اولین جراحی مغز، اولین چشم مصنوعی در جهان، اولین فیلم سینمایی، خط کش چوبی، شطرنج و تخته نرد، جواهرسازی، سیستم آبرسانی معمولی و تخلیه فاضلاب، صنایعی مانند نساجی بافی، ریسندگی، چوب تراشی، خیاطی، مرمرسازی، تور ماهیگیری، سفالگری، مهرسازی، حصیربافی و ساخت ابزارآلات فلزی.

این شهر یکی از معدود شهرهای باستانی است که زنان در آن مسئولیت مالی خانواده خود را بر عهده داشتند. نام سایت نه تنها از تغییر جهت رودخانه هیرمند و خشکسالی های مداوم پس از آن گرفته شده است، بلکه از آتش سوزی های دوره ای در اینجا نیز گرفته شده است.

مشخصات شهر

کشور: ایران
جمعیت: ۱۳۴,۹۵۰ (۲۰۱۶)
پیش شماره تلفن: ۰۵۴

موقعیت

راهنمای سفر

راهنمای مسافرتی به زابل

زابل شهری تاریخی با جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد که در استان سیستان و بلوچستان واقع گردیده است. شهر زابل دارای پیشینه تاریخی گسترده ای بوده است و گردشگران بسیاری را سالانه به طرف خود جذب می نماید. بهتر است بدانیم که این شهر زادگاه پهلوانان اساطیری ایران باستان مانند رستم، سام و زال در شاهنامه فردوسی بوده و به همین دلیل در تاریخ ادبی ایران هم نقش پر رنگی دارد. توجه داشته باشیم که قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارند و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها، هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید بدان واقف باشند. در راهنمای سفر به زابل آریارمنه قصد دارد تا این دسته از اطلاعات را در یک مطلب به طور جامع و اندکی مختصر تهیه نماید، همراه در سفر به جنوب کشور باشید تا بیشتر با شهر زابل که سومین دریاجه بزرگ ایران بنام هامون که در آن واقع شده است  آشنا شوید.

سفر به شهر زابل

لازم ایت توجه داشته باشیم که مسافت زیادی بین شهر زابل در سیستان و بلوچستان تا تهران وجود دارد  نابر این می توانید از طریق  سفر هوایی خودتان را به این شهر برسانید، با این حال اگر اهل سفرهای زمینی هستید می توانید با اتومبیل شخصی،خودتان را به این شهر برسانید. مسافت تهران تا زابل حدودا ۱۴۳۱ کیلومتر می باشد و حدودا بین ۱۶ تا ۱۷ ساعت برای رسیدن به آن زمان  لازم است که رانندگی نمایید. درحالیکه  اگر با هواپیما سفر کنید، نهایتا یک ساعت و ۳۰ دقیقع در مسیر خواهید بود.

فاصله ی زابل با شهرهای دیگر ایران

فاصله ی زابل تا تهران ۱۴۹۰ کیلومتر فاصله ی زابل تا اصفهان ۱۲۴۰ کیلومتر
فاصله ی زابل تا شیراز ۱۱۲۲ کیلومتر فاصله ی زابل تا تبریز ۲۰۲۸ کیلومتر
فاصله ی زابل تا مشهد ۸۵۰ کیلومتر فاصله ی زابل تا زاهدان ۲۱۱ کیلومتر
فاصله ی زابل تا بندرعباس ۹۲۳ کیلومتر فاصله ی زابل تا اهواز ۱۶۵۴ کیلومتر

امنیت در سفر به زابل

چند نکته ی قابل توجه درباره شهر زابل وجود دارد که بهتر است بدان توجه کنیم ، بر اساس موقعیت قرارگیری این شهر در منطقه مرزی از لحاظ امنیتی کمی دچار مشکل است. و با توجه به ایست های بازرسی و نیروهای خدوم که همواره در حال نگهبانی از مرزهای کشور هستند امنیت لازم در این شهر برقرار می باشد. توجه داشته باشیم که به منظور احتیاط بیشتر در صورتی که تا به حال به سمت این منطقه سفر نداشته اید حتما بصورت گروهی برنامه سفرتان را تنظیم نمایید این منطقه به هر حال یک شهر مرزی بوده و شرایط منطقه ی مرزی برقرار است.

بهترین زمان برای سفر به شهر زابل

  • از لحاظ آب و هوا

 این منطقه دارای آب و هوایی گرم و خشک بوده و در گرمترین روز سال دمای زابل  ۴۰ درجه سانتی گراد و سردترین دمای ثبت شده برای آن ۶ درجه سانتی گراد بوده است. زمان مناسب جهت سفر به زابل اوایل اسفند ماه لغایت اوایل اردیبهشت و  اوایل مهر ماه لغایت اوایل آبان توصیه می شود. در این فاصله زمانی، دمای هوا از ۱۵ درجه تا ۲۳ درجه سانتیگراد متغیر می باشد.

  • از لحاظ رویدادهای مناسبتی

معمولا بهترین زمان سفر به زابل از لحاظ رویدادهای مناسبتی که در این شهر برگزار می گردد در ماه اردیبهشت می باشد جشنواره  بازی های بومی  و محلی یکی از رویدادهای جالبی است که در این شهر برگزار می گردد و افراد بسیاری در آن شرکت می کنند.  این جشنواره شامل انجام بازی‌ های بومی و محلی هفت ‌سنگ، کپک، دو و میدانی، دوزپا، چوب‌کشی، کانیه، طناب‌ کشی و سایر بازی‌های بومی می ‌باشد.

اگر تصمیم داشتید که در مراسم آئینی و مذهبی رمضونیکه شرکت نمایید، می توانید برنامه سفرتان را در ماه رمضان برنامه ریزی کنید. در این روز زابلی ها مقابل خانه های مردم اشعاری محلی را با صدای بلند می خوانند و هدایایی هم از آن ها طلب می نمایند که البته یک مراسم آیینی زیبا می باشد.